Školský výlet – hrad Stará Ľubovňa

V prvý septembrový týždeň, konkrétne v štvrtý deň vyučovania v tomto školskom roku sme sa všetci, malí i veľkí vybrali na školský výlet.

Odštartovali sme okolo ôsmej ráno a namierili sme si to rovno do Starej Ľubovne. Prečo práve tam? Pretože, tam majú skanzen a hrad. Keďže nás bolo veľa rozdelili sme sa na dve skupiny. My z prvého stupňa sme išli najprv do skanzenu. Tento skanzen patrí k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Neoddeliteľnú súčasť interiéru tvorí barokovo-klasicistický ikonostas.

Kostol patrí k významným pamiatkam drevenej sakrálnej architektúry na východnom Slovensku. V tomto kostolíku sa konajú aj bohoslužby a v jeho veži je aj funkčný zvon, ktorého zvuk sme si mohli vychutnať aj my, keďže zvoní pravidelne každú hodinu. Ďalej sme si pozreli zrubové obytné domy, ktoré boli postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia. Tieto domčeky boli z dedín ako Veľký Lipník, Litmanova, Veľká Lesná, Jakubany, Kremná, Kamienka a Jarabina. Bolo tam dokonca hospodárstvo a videli sme tam živé zvieratká ako húsky, kravičky i psíka. Dokonca tam bol aj dom s expozíciou starej ľudovej školy, bola tam stará tabuľa, staré lavice a dokonca i staré učebné pomôcky.

Po tejto prehliadke sme už aj vyhladli a išli sme sa naobedovať do blízkej reštaurácie. V reštaurácii sme sa stretli s deťmi z druhého stupňa, ktorí prišli z Ľubovnianskeho hradu, ktorý je len kúsok nad skanzenom. Veľmi sa im tam páčilo, preto sme sa aj my veľmi tešili, že si ho budeme môcť pozrieť. Keď sme prešli vstupnou bránou, čakal nás už hradný pán, ktorý nám chcel ukázať všetky zákutia svojho hradu.

Tento stredoveký hrad bol postavený v 14. storočí. Hradný pán nám ukázal, ako sa menil tento hrad v čase. Zobral nás aj do podzemia, kde bolo vlhko a trošku strašidelne. Videli sme tam aj korunovačné klenoty a bola tam aj kaplnka, v ktorej sme videli aj relikviu svätého Raymunda. Videli sme i vybavenie pivovaru, ktoré sa v priestoroch hradu nachádzalo v 16. storočí. Hradný pán nám predstavil i najslávnejšieho väzňa hradu Stará Ľubovňa, ktorým bol Móric Beňovský. Toho vraj vyslobodila zo žalára jeho milá, ktorá opila stráže, a potom ho pod sukňami vyviedla na slobodu. Chlapcom sa najviac páčili delá a vojenská výzbroj. No všetkých nadchol hlavne výstup na vežu a neuveriteľne krásny výhľad, ktorý sa nám z nej naskytol. Celý tento deň bol plný krásnych zážitkov a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých vecí z našej minulosti.