Noc v zelenej škole – REPORTÁŽ

My žiaci z Užšieho kolégia, ktorí milujú svoju Zelenú školu, sme zostali v škole aj cez Polročné prázdniny (áno, za odmenu). Rozhodli sme sa v našej škole zorganizovať akciu, ktorú sme nazvali Noc v Zelenej škole, na ktorú sme pozvali kolégiá z ďalších košických zelených škôl – ZŠ Janigovej a ZŠ Postupimskej.

Noc v Zelenej škole sme usilovne pripravovali už 2 mesiace vopred, keď sme na 18 pokus natočili pozvánku (kvôli nezastaviteľnému smiechu), učili sa vyrábať prírodné produkty ako je ekologický prací gél, liečivé mastičky a plánovali zábavný sprievodný program. Pre našich hostí sme si pripravili praktický letáčik – Receptárik. Týždeň pred akciou to bolo mimoriadne náročné, lebo sme nemali dostatok hrncov, variech a strúhadiel. Ale nakoniec sme to všetko zvládli.

Až nastal deň D a naša škola bola zrazu plná žiakov z iných košických škôl. Keďže sme na seba nechceli celý večer pokrikovať „Hej ty v tom žltom tričku.“, pripravili sme si na začiatok niekoľko zábavných zoznamovacích hier.

O ôsmej začal hlavný program, kde sme sa rozdelili do troch skupiniek. Každá skupinka si postupne prešla stanovištia, kde si vyrábali prací gél, liečivú mastičku a liečivú mastičku v podobe „mydielka“. Bohužiaľ, pri mastičkách si jeden chlapec myslel, že sporáčik nehreje, tak…, môžete si domyslieť čo spravil. Nebolo to našťastie vážne, tie sporáčiky naozaj veľmi nehriali a pán učiteľ mu dal z chladničky studený čerešňový džem na schladenie prstov.  Ukázalo sa, že najťažšou úlohou pri výrobe mastičiek bolo vypočítať gramáž koľko ingrediencií potrebujeme na výrobu nášho množstva mastičiek. Ešte, že sme mali Maťku s Liankou, ktoré sú v matematike fakt dobré. Našlo sa aj pár šikovníkov, ktorým sa podarilo zmes oleja a vosku povylievať, a tak sme zistili, že to z podlahy nejde dole len tak ľahko a že tá matika je predsa ľahšia.

Posledným krokom prípravy mastičiek a pracieho gélu je pridanie esenciálnych olejov. A ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Jedná skupina toho zmixovala trochu viac a potom nám smrdela (áno smrdela) celá trieda. Poučenie. Nikdy nezmiešajte škoricu, borovicu a hrozno. Naša pozorná čitateľka Hanka v pozícií vedúcej skupiny si nepozorne prečítala náš receptárik a zamenila gramáže. To nevadí, všetko sa napravilo s pomocou Maťky a Lianky, len sme tej mastičky vyrobili „trochu“ viac.

Keď si všetci vyskúšali prípravu prírodných produktov, nasledovala opäť zábava a po nej diskotéka, kde sa tancovalo ako o život. Skupinka, ktorá o tanec nemala záujem, zatiaľ hrala hru „Nohy“ a logickú hru s tajomným názvom „Čierna mágia“.

Veľmi vyčerpaných nás nakoniec nahnali do spacákov, no zaspali sme až okolo…, no to radšej nebudeme upresňovať. Ale už v spacákoch sme ešte pozerali super film. Ráno sa zobudili na blikanie foťáka, keď nás pán učiteľ fotil. Fotky vyzerajú strašidelne, keďže sme toho veľa nenaspali.

Niektorí šťastlivci si pozbierali svoje vyrobené liečivé mastičky a pracie gély, a išli domov pospať. My  sme ale ráno začali usilovne upratovať. Aj keď niektorí si museli dať prestávku na gauči J. Ešte dobre, že nám prišli pomôcť naše pani upratovačky. ĎAKUJEME!

Aj keď sme boli v prázdninový deň nesmierne unavení, aj tak to bola najlepšia noc v škole. Už sa tešíme na ďalšiu, ktorú už pre nás chystajú žiaci zo ZŠ Postupimská.

© Hanka Samčíková a Kika Daduľáková (7.A)