Exkurzia v Londýne

V polovici mája sme sa vybrali navštíviť jedno z najväčších turistických lákadiel v Európe – hlavné mesto Veľkej Británie Londýn. Cesta bola dlhá a vyčerpávajúca, ale vďaka dobrej nálade počas celej cesty ubehla relatívne rýchlo. Mnohí si po prvýkrát vyskúšali aj cestu trajektom. Do Londýna sme došli ráno a prvý deň sme začali hneď prehliadkou štvrte Greenwich, kde je slávne observatórium s nultým poludníkom a múzeom. Ale tak ako v celom Londýne, aj krásny park, kde vám nikto nevynadá, ak sa budete prechádzať po trávniku, ale naopak, ľudia ho využívajú na loptové hry, piknik alebo jednoducho posedenie s priateľmi.

Potom nás už sprievodca Martin zobral na prehliadku loďou po rieke Temža, odkiaľ sme videli skoro všetky najznámejšie pamiatky, ale videli sme aj, že Londýn je dynamicky sa rozvíjajúcim mestom, kde v samom centre rastie aj mnoho nových moderných budov. V Londýne sme mali prvýkrát rozchod, čo mnohí využili na návštevy obchodov alebo sledovali pouličný život, kde bolo množstvo pouličných umelcov, ktorí nás udivovali svojim umením. Potom sme už išli do nášho prechodného domova v Allhallows, kde sme sa ubytovali v mieste, kde je ústie rieky Temža do mora, čiže vyzeralo to, akoby sme boli pri mori, samozrejme nechýbal ani príliv a odliv, kedy voda bola zrazu od brehu riadne vzdialená.

Druhý deň sme začali prehliadkou Prírodovedného múzea, kde nás prekvapilo, že tam bolo množstvo interaktívnych prehliadok, kde, na rozdiel od slovenských múzeí vyzývali návštevníkov, aby sa dotýkali vecí a skúmali ich. Po tejto prehliadke sme sa presunuli na známu Oxford Street, ktorá je známa tým, že po dĺžke niekoľkých kilometrov sú tam samé obchody a tak si mnohí z nás prišli na svoje. Po tejto náročnej obchodnej turistike nám dobre padol oddych v najväčšom parku – Hyde Parku. Tam sme si posedeli na tráve a užívali si slniečko. Bolo tam tiež kopu ľudí, ktorí sa prišli poprechádzať, zobrať deti von, bicyklovať sa alebo korčuľovať sa.

Po ceste na ubytovanie sme sa na necelú hodinku zastavili v menšom mestečku Rochester, kde sme videli, ako vyzerá také typické historické anglické mestečko s kostolom a hradom. Bolo to úplne iné ako Londýn, ale veľmi sa nám tam páčilo. Posledný večer v Allhallows bol v znamení prekvapení – najprv sme si dali nočnú hru, kde sa vytvorili dvojice – jeden z dvojice bol z Košíc a druhý z Banskej Bystrice – a každá dvojica dostala po 10 úloh v angličtine, pričom odpovede museli hľadať po celom kempingu. Úlohy splnili veľmi dobre a preto si zaslúžili ďalšie prekvapenie, dievčatá z Banskej Bystrice napiekli palacinky, nakúpilo sa aj nejaké občerstvenie a mohla sa začať spoločná večerná party.

Posledný deň sme začali opäť v Greenwichi, odkiaľ sme sa previezli nadzemnou dráhou do centra ku pevnosti z 11. storočia, ktorá sa volá the Tower of London. Tam sme si pozreli slávny otvárací most Tower Bridge, prístav luxusných jácht v zátoke v centre Londýna. Odtiaľ sme išli ku pamätníku na veľký londýnsky požiar zo 17. storočia. Po požiari vybudovali mnoho krásnych budov, najznámejšia z nich je kostol St. Paul´s Cathedral, ktorý sme tiež videli. Potom sme sa presunuli po najmladšom londýnskom moste, ktorý slúži len chodcom, Millenium Bridge, do galérie moderného umenia Tate Gallery, kde sme mali opäť rozchod. Nakoniec sme po zotmení sa spolu prešli po pobreží Temže ku Tower Bridge, pričom sme si vychutnali svetlá rozsvieteného nočného Londýna. Týmto sme zavŕšili našu exkurziu po Londýne, nasadli do nášho autobusu a cez Francúzsko, Luxembursko, Nemecko a Česko sa pobrali domov.

Na túto exkurziu nám ostalo veľmi veľa krásnych zážitkov, nadviazali sme veľa nových priateľstiev s chalanmi a dievčatami zo Zvolena a Banskej Bystrice, s ktorými sme si naozaj veľmi dobre rozumeli. Videli sme kopu vecí, o ktorých sme sa predtým učili na hodinách angličtiny, precvičili sme si angličtinu v praxi a spoznali trocha aj život v inej krajine. A niektorí aktívni športovci (Rišo, Mišo a Milan) sa udržiavali vo forme aj ranným behom a intenzívnou rozcvičkou.