Exkurzia po Košiciach – Anglický jazyk v 7.A

Po upršanom pondelku prišiel slnečný utorok a siedmaci sa vybrali do mesta overiť si v praxi, čo sa naučili na hodinách angličtiny a získať aj nejaké nové vedomosti a zaujímavosti z histórie Košíc. Exkurzia sa začala na námestí maratónu mieru, kde sme navštívili Východoslovenské múzeum, kde je vystavený Košický zlatý poklad. Tvoria ho stovky zlatých mincí a reťaz, ktoré našli pri rekonštrukcii domu na Hlavnej ulici pred takmer 100 rokmi. Pred múzeom sme si po anglicky zopakovali niektoré veci z histórie Košíc, precvičili si pýtanie sa na cestu a určovanie smeru.

Ďalej sme pokračovali prehliadkou ďalších pamätihodností na Hlavnej ulici, kde sme si zopakovali, čo sme sa naučili na hodinách. Žiaci sa dozvedeli, že pred Aidou bolo niekedy popravisko, že morový stĺp bol postavený, aby pripomínal morovú epidémiu zo začiatku 18. storočia, že v divadle sú na strope maľby zobrazujúce scény zo Shakespearových hier, že dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe, že najstarší kostol v Košiciach je Dominikánsky kostol a mnohé ďalšie zaujímavosti. Žiaci boli aktívni a niektorí ukázali, že by sa možno uživili aj ako sprievodcovia. Nakoniec sme si prehliadli priestory Miklušovej väznice, kde žiaci videli množstvo zaujímavých exponátov, z pútavého výkladu pani sprievodkyne sa dozvedeli mnoho o tom, ako sa žilo v Košiciach v stredoveku, ako boli zariadené ich domy, ako boli trestaní zločinci, ale aj ako sa chránili pred požiarmi a iné veci. No najviac ich zaujala asi prehliadka pivničných priestorov, v ktorých sa dozvedeli o tom, ako sa mučilo a popravovalo v stredovekých Košiciach.

A teraz už dáme slovo samotným siedmakom, ktorí nám povedia, čo ich na tejto exkurzii najviac zaujalo a čo sa im najviac páčilo:

Oliver: Zaujalo ma najmä rozprávanie o pamiatkach, páčilo sa mi, že som rozumel, keď sme o nich rozprávali po anglicky.

Mišo: Páčil sa mi košický zlatý poklad, zaujímavá bola aj Miklušova väznica, najmä zbrane a prístroje na mučenie.

Laura: Dozvedela som sa, že bývam presne na mieste, kde sa v minulosti odohrávali popravy a to ma trocha vystrašilo, tiež ma vystrašilo, keď nám v Miklušovej väznici vypli svetlá. Zaujali ma staré listiny vystavené v Miklušovej väznici.

Alex: Najviac ma zaujal košický zlatý poklad. V Miklušovej väznici som bol prvýkrát a najviac ma nej zaujalo ako vlastne vznikla.

Olívia: Páčilo sa mi, že sme sa o pamiatkach nielen učili na hodine, ale aj reálne sme sa o nich rozprávali v meste po anglicky. Z nich sa mi najviac páčil morový stĺp.

Na exkurzii sa podieľali aj dve študentky bilinguálneho gymnázia J.A.Komenského, ktoré žiakom dávali rôzne otázky a komunikovali s nimi o košických pamiatkach v angličtine. Jedna z nich, Ivka Čurillová, o exkurzii povedala: „Myšlienka malej historickej exkurzie je podľa mňa skvelý nápad, ktorý by som určite odporučila, nakoľko sa deti nielenže dozvedia niečo nové a zaujímavé z histórie, ale vďaka tomu, že je to po anglicky, si aj precvičia konverzáciu v tomto jazyku. Na rozdiel od vyučovania v škole je to oveľa dobrodružnejšie a dodá im to viacero praktickejších skúseností s jazykom. Z môjho pohľadu môžem povedať, že deti mali bohatú slovnú zásobu a po tom, čo sa trošku „oťukali“, pekne odpovedali na všetky otázky.“