Exkurzia do Viedne a Bratislavy
Neskoro večer 5. novembra 2018 sme sa vydali do Viedne a Bratislavy na exkurziu, na ktorej sme získali veľké množstvo poznatkov nielen z nemčiny, ale aj dejepisu, či biológie. Už cesta do Viedne bola pre niektorých dobrodružstvom, veď prvýkrát v živote absolvovali cestu nočným vlakom v lôžkovom vagóne.
Po príchode do Viedne sme sa hneď metrom premiestnili k historickej budove Prírodovedného múzea, kde sme strávili nasledujúce 3 hodiny. Toto múzeum patrí so svojimi 39 výstavnými miestnosťami na 2 poschodiach k najväčším múzeám na svete. Mali sme možnosť vidieť zaujímavé exponáty od drahokamov a minerál až po rôzne druhy zvierat, či etapy vývoja človeka. Zaujalo nás aj množstvo interaktívnych prezentácií, kde sme si sami mohli modelovať výbuch sopky, či pozerať pohyb kontinentov v čase. Zábavná bola aj maketa dinosaura, ktorá nás vystrašila, keďže sa hýbala a vydávala aj zvuky.
Po návšteve múzea sme sa vybrali na prehliadku centra Viedne, kde sme si pozreli napríklad Hofburg, historickú radnicu, divadlo, budovu univerzity, Dóm svätého Štefana a dozvedeli sme sa o nich základné informácie najprv v nemčine, potom aj v slovenčine. Cestou sme si všímali rôzne nápisy a snažili sa pochopiť ich význam. Pozreli sme si Námestie svätého Štefana a niektorí z nás dokonca vystúpili na južnú vežu dómu, odkiaľ si vychutnali výhľad na mesto zhora. Následne sme sa presunuli k domu Hundertwasserthaus, ktorý navrhol svojrázny rakúsky architekt Friedenreich Hundertwasser. Tento dom je magnetom pre množstvo turistov, keďže je netradičný nielen svojou farebnosťou, ale aj implementáciou stromov a rastlín do stavby tým, že žiadne 2 okná nie sú rovnaké a nenájdete v celej stavbe pravé uhly, či rovnú podlahu.
Posledným bodom nášho programu vo Viedni bol zábavný park Prater, kde sme si vyskúšali našu odvahu na rôznych atrakciách, napríklad veľmi vzrušujúci bol voľný pád o rýchlosti 180km/h z výšky 80 metrov, či húsenicová dráha.
Na druhý deň sme sa hneď ráno vybrali na stanicu na vlak do Bratislavy, kde sme sa po príchode rozdelili na dve skupiny. Jedna išla na výstavu o ľudskom tele v priestoroch Incheby, kým druhá si trocha oddýchla v obchodnom centre. Po dobrom obede sme sa prešli centrom Bratislavy, kde sme spoznali rôzne historické pamiatky a dozvedeli sa aj zaujímavosti z histórie, napríklad prečo boli viacerí uhorskí králi korunovaní práve v Bratislave.
Na záver nášho bohatého programu nás čakala návšteva Goethe Institutu, kde nás známy slovenský spisovateľ Michal Hvorecký oboznámil s činnosťou tejto inštitúcie, veľa sa nás pýtal, nielen po slovensky, ale najmä po nemecky. Tak isto sme mali možnosť zahrať si rôzne nemecké stolové hry a prečítať si nemecké knihy a časopisy. Potom sme sa už vybrali vlakom domov a po ceste sme si dali večeru v reštauračnom vozni.
Táto exkurzia bola veľmi užitočná, keďže sme si vyskúšali, že vieme si sami po nemecky objednať jedlo, alebo odpovedať na otázky pánovi Hvoreckému a tiež, že sme rozumeli mnohým informáciám, ktoré sme po ceste videli napísané.