Enkaustika

Prišla ďalšia júnová streda a nás čakala posledná akcia mimo školy. Túto stredu sme dostali pozvanie zo Slovenského technického múzea (STM), kde sme si mohli vyskúšať novú techniku s názvom Enkaustika.

Enkaustika je zaujímavá antická technika maľovania teplým voskom. Táto technika je stará 3000 rokov a používali ju už starí Egypťania. Samozrejme v súčasnosti používame nové pomôcky. Podstata techniky je, že na špeciálnu žehličku sa nakvapká vosk rôznych farieb a ten sa potom nanáša na papier, textil, drevo atď. Na začiatok sme sa rozdelili do troch skupín a postupne si každý z nás vlastnoručne vyskúšal spraviť obrázok pod vedením skúsenej výtvarníčky. Kým jedna skupina maľovala voskom, ostatní sa kochali prehliadkou stálych expozícií STM. Hlavne pre chlapcov sa našlo veľa historických zbraní, ktoré v nich vyvolali veľký záujem, a tak kládli otázky tete, ktorá nás touto prehliadkou sprevádzala.

Keď sme si už mysleli, že je to všetko čo sme mohli na tejto výstave zažiť, čakala na nás pri východe úžasná výstava Katka, ktorá nám priblížila 130 rokov z histórie košickej detskej železničky. Túto výstavu nám spríjemňoval veľmi vtipný ujo železničiar. Tento ujo nás povozil na múzejnom mini vláčiku, ktorý bol veľkým zážitkom pre nás všetkých. Pútavo nám porozprával o histórii Katky a tým nám ukončil veľmi zaujímavú výstavu spojenú s tvorivými dielňami. A ako by sme mohli ukončiť krásne popoludnie plné slnečných lúčov ak nie chladivým osviežením v podobe zmrzliny? A to už bol fakt koniec nášho úžasného popoludnia a vlastne vyvrcholením akcií ŠKD počas tohto školského roka mimo školy.

A čo ďalej? Už teraz tuho rozmýšľame nad tým, čo pripravíme pre deti v budúcom školskom roku, a tak im spestríme popoludnia v ŠKD.

HURÁ NA PRÁZDNINY!!!