Dejepisná exkurzia – Auschwitz, Krakow, Wieliczka

V piatok 7. novembra sme sa ráno vydali na už tradičnú exkurziu do Poľska, avšak tentokrát v netradičnom termíne – miesto júna v novembri. Nič to však nezmenilo na tom, že všetci sme sa tešili na množstvo zaujímavých miest, ktoré uvidíme.

Prvou zastávkou v Poľsku bol koncentračný tábor v Osvienčime, kde sme si pozreli miesta, ktoré sa počas 2. svetovej vojny zapísali smutne do povedomia ľudí nielen v Poľsku, ale aj v ostatných krajinách. Potom sme už smerovali do hotela v Krzywaczke, kde sme sa cítili skutočne príjemne.

Na druhý deň nás čakala prehliadka Krakowa, no a po predpovedi počasia sme aj trocha obávali, či nezmokneme, ale počasie bolo nakoniec na našej strane. J Najprv sme absolvovali prehliadku hradu Wawel s katedrálou, kde nám pani sprievodkyňa porozprávala množstvo zaujímavostí z histórie Krakowa. Potom sme si prezreli nádherné centrum mesta spolu s jeho podzemím – interaktívnym archeologickým múzeom. Po krátkom rozchode sme sa už tešili do aquaparku, kde sme sa vybláznili na množstve tobogánov a iných vodných atrakcií.

Tretí deň sme navštívili mestečko Wieliczka, ktoré preslávila najmä svetoznáma soľná baňa, zapísaná aj v UNESCO. Boli tam nádherné sochy vytesané z kamennej soli, nádherné komory, ale aj ukážky, ako sa ťažila soľ v minulosti. Obedovali sme v netradičnej reštaurácii na samom spodku bane, kde je aj najnižšie položená pošta v Poľsku, odkiaľ sme niektorí poslali domov pohľadnice so špeciálnou pečiatkou. J Po návšteve Wieliczky sme už nabrali smer Košice, kde sme nakoniec šťastne dorazili o ôsmej večer.

Čo dodať na záver? Tri dni sme využili naplno, videli sme kopu krásnych a zaujímavých miest a my, učitelia, musíme pochváliť všetkých žiakov, ktorí sa exkurzie zúčastnili, za mimoriadne vzorné správanie počas celej exkurzie.