Noc s Hansom Christianom Andersenom

Noc, keď spíme sladko v našej postieľke doma, je úplne iná, ako tá, ktorá nesie meno známeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Toto podujatie má už medzinárodný rozmer. Pripojili sme sa aj my s našou školou a zorganizovali takúto čarovnú noc. Jej zmyslom bolo pripraviť deťom taký program, aby sa cítili ako v rozprávke. Zažili niečo čarovné, vzrušujúce, tajomné, hravé – jednoducho strávili noc, na ktorú tak skoro nezabudnú. A to sa nám aj podarilo!

Deti prichádzali na 19.00 hod. do školy kde ich vítal šašo JAŠO a krásna princezná. Vstupenkou pre žiaka bol vlastnoručne nakreslený obrázok rozprávkovej postavičky.

Program začínal prezentáciou o slávnom dánskom rozprávkarovi Hansovi Christianovi Andersenovi. Pripomenuli sme si jeho život a tvorbu. Rozprávky ako Palculienka, Snehová kráľovná, Dievčatko so zápalkami, O škaredom kačiatku, Statočný cínový vojačik neboli pre deti ničím novým.   Veľmi nás to potešilo, lebo to svedčí o tom, že kniha je stále dobrým priateľom.

Ďalším bodom programu bolo hlasné čítanie rozprávky „ Cisárove nové šaty“. Po prečítaní sa vytvorili zmiešané družstvá,  ktoré vyrábali komiks k danej rozprávke. Potvrdilo sa, že deti sú tvorivé a vynaliezavé.

Po toľkej aktívnej práci sa začal ozývať hlad a preto nasledovala spoločná večera. Spoločenská hra Activity, upravená do rozprávkovej podoby, taktiež prispela k čarovnej rozprávkovej atmosfére. Deti pracovali ako včeličky a túžili, aby práve ich družstvo zvíťazilo.

Nasledovala príprava na diskotéku – prezliekanie sa do pyžama, kostýmu s rozprávkovým motívom, líčenie sa, česanie pred zrkadlom. Tancovalo a zabávalo by sa až do rána, ale prišla únava. Schovali sme sa do spacákov a užívali si rozprávkový príbeh premietaný na tabuľu a potom sme sa už ponorili do zaslúženého spánku. Spalo sa ako vo vatičke. Niektorí si pochrapkávali, niektorí chrápali, niekto zo sna počítal, iný sa smial, ďalší škrípal zubami – bolo veselo! Prvé lastovičky boli hore už o 6.00 hod. Budíček nám robil skutočný ďateľ, ktorý nám vyťukával svoju rannú pesničku na okennú parapetu. Ako v naozajstnej rozprávke. Čo poviete?

Tí, ktorí ste s nami tento rok neboli,  máte nám čo závidieť! Pozývame Vás, lebo my všetci sa tešíme na ďalšiu „Noc s Andersenom“.