Návšteva zrúcaniny hradu Šariš

Stalo sa už tradíciou, že vždy na začiatku školského roka ideme so všetkými žiakmi na výlet. Tento rok tomu nebolo inak. Smer cesty – Šarišský hrad a mesto Prešov.

V piatok ráno sme sa poschádzali na parkovisku za magistrátom a pokrikom trikrát „hurá“ sme vyštartovali autobusmi do Veľkého Šariša.

Šarišský hrad je najrozľahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu. Archeologické prieskumy dokázali osídlenie hradného vrchu  už v neskorej dobe kamennej. Bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. Hrad si pamätá mnohých hradných pánov. Prešiel mnohými stavebnými úpravami, no v roku 1660, keď vybuchol sklad pušného prachu sa značne poškodil. V dnešnej dobe je vyhľadávaným miestom pre turistiku a oddych.

Na hrad vedie asfaltová cesta, ktorou sme sa vybrali aj my. Počasie nám prialo, a tak nám nič nebránilo, aby sme  plnými dúškami naberali energiu, ktorú budeme potrebovať v nasledujúcich týždňoch. Veľmi sme sa tešili, ako výborne zvládali výstup naši malí prváci. Kráčali smelo a vytrvalo, a keď im začalo ubúdať síl, oddýchli si pri svojom pánovi učiteľovi a veselo cupitali ďalej. Smädní, hladní a unavení sme šťastne dobyli hrad. Síce sme tu nenašli stredovekých rytierov, no privítali nás odvážne kozičky. Naše deti sa s nimi ihneď spriatelili a dokonca poniektorí sa radi podelili aj so svojou desiatou. Keď sme si oddýchli a prezreli čo sa len dalo, na pamiatku sme si urobili zopár fotografií, na ktorých nechýbali naše milé „hradné dámy“ – kozičky.

Po úspešnom zostupe z hradu sme pokračovali autobusmi do Prešova. V tomto peknom meste sme mali chutný obed v príjemnom prostredí. Aby naše jazýčky boli celkom spokojné, ochutnali sme prešovskú zmrzlinu.

Po krátkej prechádzke mestom, sme nastúpili do našich autobusov a vracali sme sa domov, kde nás nedočkavo čakali rodičia.