Spoznávanie krás Slovenska – Bardejov

Po slnečných a teplučkých prázdninách sme sa všetci oddýchnutí, opálení a plní zážitkov stretli v školských laviciach. Aby sme sa mohli poriadne vyrozprávať, spoznať sa s novými prvákmi aj novými spolužiakmi, vybrali sme sa v piatok 6. septembra 2013 na celoškolský výlet do Bardejovských kúpeľov a Bardejova.

Slobodné kráľovské mesto Bardejov je historicky a kultúrne bohaté mesto považované za jedno z najkrajších slovenských miest. Historické centrum mesta Bardejov spoločne s komplexom stavieb zo začiatku 18. storočia bolo v roku 2000 zapísané do zoznamu – Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO. Najvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami a Bazilikou minor Sv. Egídia.

Krásny kolorit mesta Bardejov a jeho okolia dopĺňajú aj známe a vyhľadávané Bardejovské Kúpele. Ich najvzácnejším bohatstvom sú liečivé minerálne pramene, ktoré svojim zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Prvé zmienky o týchto minerálnych prameňoch sú už zo stredoveku. Každý z nás si na kolonáde mohol prečítať nielen meno prameňa, jeho zloženie a liečivé účinky, ale samozrejme sa z neho aj napiť.

Po príjemnom občerstvení sme navštívili Národopisnú expozíciu Šarišského múzea, ktorá je umiestnená vo vile Rákoci vybudovanej na začiatku 19. storočia. Táto expozícia prezentuje kroje, domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša. Z remesiel je najväčšia pozornosť venovaná hrnčiarstvu, klobučníctvu, obuvníctvu, pernikárstvu, sviečkarstvu. Z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, košikárstvo a pod. Expozícia prezentuje aj sakrálne ľudové umenie, plastiky a maľby na skle. Zaujímavý a pútavý výklad o  exponátoch nám priblížil neľahký život našich predkov v minulých storočiach. Mnohých z nás najviac zaujali nádherne zdobené poháre a čaše, z ktorých pili slávni návštevníci kúpeľov, napr. rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu dokonca liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. Socha cisárovnej sa vyníma v kúpeľnom parku.

Navštívili sme aj neďaleký skanzen, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený už v roku 1965. V parkovej a záhradnej úprave – etnoparku je rozmiestnených 24 expozičných objektov pochádzajúcich z 19. a 20. storočia. Prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Mohli sme si pozrieť obytné zrubové domy roľníkov, rôzne hospodárske stavby, veľmi vzácne technické zariadenie na domácku výrobu súkna aj krásne drevené kostolíky z dediny Zboj z roku 1766 a z Mikulášovej z roku 1730.

Výlet sa nám všetkým páčil, spoznali sme nové miesta nášho krásneho Východného Slovenska.  Získali sme mnohé nové vedomosti a „zažili históriu a minulosť naživo“. A teraz – hor sa do školských lavíc.